e
sv

Half-Life: Alyx Oyun İncelemesi

122 Okunma — 18 Ağustos 2020 15:57
avatar

Oyun360

 • e1

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Valve’in efsane olarak nitelendirilen oyun serisi Half-Life’ın yeni oyunu Half-Life: Alyx 23 Mart 2020’de çıkıyor. Oyun Sistem Gereksinimleri, yeni nesil oyunları da etkisi altına almaya başlayan VR teknolojisini kullanıyor. İkinci oyundan sonra uzun yıllardır üçüncü bir devam oyunun beklentisi içinde olan fanlar, yeni oyun ile bu beklentilerini biraz daha azaltsalar da vazgeçmiş değiller. Bu oyunun başarılı olması durumunda, Half-Life: 3’ün çıkma ihtimalinin artacağı da Valve’in üst düzey çalışanlarının röportajlarından anlaşılabiliyor. 2020 yılında bu oyunun başarılı olması demek, serinin diğer oyunlarının da yakın zamanda yola çıkacağı anlamına geliyor.

Half-Life: Alyx’nin hikayesi nedir?

Geçtiğimiz yıl duyurusu yapıldığından beri Half-Life severlerin sabırsız bir şekilde beklediği Half-Life: Alyx, ilk 2 oyunun arasında kalan süreçte geçiyor. Oyun “City 17” isimli şehirde geçecek olup karakterimiz Alyx Vance ile uzaylılara karşı savaşabilmek için bir yol bulmaya çalışacağız. Ancak bu uğraşın sonunda Combine’a karşı bir başarı elde edilemeyecek olması da sürpriz değil. Sonuçta bu bir “prequel” oyun ve sonrasında yaşanacaklar zaten en son Half Life oyunundan dolayı bilinmekte.

Half-Life: Alyx’deki karakterler ve düşmanlar kimler olacak?

Her ne kadar Gordon Freeman karakterini bu oyunda yönetmiyor olsak da iki oyunun arasında kalan bir süreci anlattığı için, oyunda tanıdık yüzlerle karşılaşmamız mümkün. İlk olarak düşman kuvvetler olan “Combine” yine oyuncuları zorlamak için geliyor. Onların yanında oyuncuların karşısına çıkacak olan bir diğer düşman ekip ise, biraz daha geliştirilmiş tasarımları ile Barnaclelar. Bu tanıdık düşmanlar, oyun içerisinde yapacağınız her sese de duyarlı olacak. Haliyle oyun sırasında hareketlerinize daha fazla dikkat etmeniz gerekecek.

Half-Life: Alyx oynanış süresi ne kadar olacak?

VR oyunlarının oynanış süreleri genelde kısa olarak bilinir ve çoğu oyun birkaç saatlik oynanışlara sahiptir. Özellikle yapısı sebebiyle uzun süreli ve ara vermeden VR setleri ile oyun oynamak çok da sağlıklı değildir. Bu oyunun da çok uzun süreli bir oynanışsa sahip olmama ihtimali, beklentilerin de düşmesine sebebiyet veriyordu. Ancak oyunun yapımcıları, Half-Life: Alyx’nin oynanış süresinin Half-Life 2’deki sürelere neredeyse yakın olduğunu belirtiyor. Yani bu durumda 15 saate yakın bir oyun süresi biz oyuncuları bekliyor olacak. Oyun tamamen tek oyuncu modu ile devam edecek olup, herhangi bir çoklu oyuncu desteği sunmayacak.

Half-Life: Alyx oyununun oynanışı nasıl olacak?

Örnek oynanış videolarında ve fragmanlarda da görüleceği üzere oyundaki karakterimiz “Gravity gloves” olarak isimlendirilen bir çift eldiven giymekte. Bu eldivenin işleyişi, Half-Life’ın diğer oyununda karakterimizin kullandığı Gravity gun“ ile benzerlikler gösteriyor. Uzaktaki objelere ulaşabilmek adına ciddi kolaylıklar getireceği kesin. Ayrıca bu eldivenlerden solda olanında karakterin canının ne kadar olduğunu görebileceğiz.

Valve tarafından yapılan açıklamalarda oyun içerisinde kullanılan silahların tek elle kullanılabilir olacakları belirtildi. Silahların üzerinde de ne kadar mermi kaldığını küçük bir ekrandan görmemiz mümkün olacak. Oyun içerisinde birçok farklı obje ile etkileşime geçilmesi mümkün olup, bu objeleri eldiven yardımıyla toplayabileceğiz.

Oyunun İnternet sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.

Half-Life: Alyx Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri (WİNDOWS)
İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Core i5-7500 / Ryzen 5 1600
Bellek: 12 GB RAM
Ekran Kartı: GTX 1060 / RX 580 – 6GB VRAM

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Half-Life: Alyx Oyun İncelemesi