e
sv

Koronavirüs Oyun Sektörünü Etkiledi!

155 Okunma — 08 Mart 2020 21:12
avatar

Oyun360

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya genelinde koronavirüs salgını baş gösterirken panik havası birçok etkinliğe de sıçramış durumda. Futbol maçlarından, karnavallara kadar iptal ve ertelemeler söz konusu. Dünya çapında yapılacak olan oyun etkinlikleri de etkilenenler arasında.

2020’nin ocak aylarının başlarında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan şehrinde yarasalardan bulaştığı öne sürülen ve hızlı bir yayılım gösteren koronavirüs iki ay gibi bir sürede 3.411 kişinin ölümüne ve 100.000’den fazla da kişinin de karantinaya alınmasına neden oldu. Hal böyle olunca salgının başladığı ülkelerde birçok tedbirler alınmaya başladı. Bu tedbirlerden en çok etkilenenlerin başında da oyun sektörü geliyor.

Oyun yazılım ve dağıtım firmaları çalışanlarını korumak adına birçok etkinliğe gitmeme kararı aldığını açıkladı. Bunun yanında birçok etkinlikte ertelenmek zorunda kaldı. Koronavirüs oyun sektörlerine yarattığı sorunlar. İşte iptal edilen ve ertelenen etkinliklerin tam listesi;

1- Taipei Game Show (6 – 9 Şubat)

Taipei Game Show etkinliğini düzenleyen firma 31 Ocak’ta etkinliğe katılanlara ateş ölçümü yapılacağını ve bunun yanına maske dağıtacaklarını duyurmuşlardı. Ancak buna rağmen salgın etkisini daha hızlı göstermeye başlayınca komite etkinliği belirsiz bir tarihe etkinliği ertelediklerini duyurdular.

2- PAX East (27 Şubat – 1 Mart)

PAX East etkinliğine ilk olarak 19 Şubat’ta Sony Corona virüs endişesi ile katılmayacağını duyurmuştu. Aynı şekilde Capcom’da 20 Şubat’ta bir bildiri yayınlayarak PAX East’e gelmeyeceklerini bildirdi. 26 Şubat’ta ise PUBG Corp. bu etkinliğe gelmeyeceklerini açıkladılar.

Square Enix, bu etkinliğe katılımın çok düşük olması sebebiyle Japon çalışanlarını etkinliğe göndermeyeceğini söyledi.

3- South by Southwest (13 – 22 Mart)

Texas’ta yapılacak olan South by Southwest etkinliği hem oyun hemde filmi kapsıyordu ve salgın olmasına rağmen belirlenen tarihte yapılacağı duyuruldu. 2 Mart’ta Facebook ve Twitter etkinliğe katılmayacaklarını ve çalışanlarının gerekli olmadıkça seyehat etmeyeceklerini açıkladılar.

3 Mart’ta Amazon Studios etkinlikten çekildiğini açıkladı. Aynı gün Remedy’de sosyal medyadan katılmayacaklarını duyurdu. 4 Mart’ta ise Apple katılmayacağını kamuoyuyla paylaştı. Ertesi gün de WarnerMedia ve Netflix sosyal medyadan paylaşımda bulundu. Bir çok firma katılmayacaklarını açıklamalarına rağmen South by Southwest etkinliği hakkında firmadan bir açıklama gelmedi.

4- Game Developers Conference (16 – 20 Mart)

Etkinliğin organizasyonunu üstlenen firma salgın ile mücadele kapsamında gerekli önlemlerin alınarak güvenilir bir ortam sağlanacağını duyurmuştu. Ancak bu açıklama üzerine önce PlayStation ve Facebook Oculus ardından da Kojima Production ve EA firmaları da etkinliğe katılmayacaklarını duyurdular.

27 Şubat’ta Epic Games, Unity ve Microsoft Game Stack etkinliğe katılmayacaklarını duyurdu. Bunların hemen ardından Amazon, Activision Blizzard ve Iron Galaxy Studios firmaları da etkinlikten tamamen çekildi. Bunun üzerine 28 Şubat’ta etkinliğin organizatörleri etkinliğin iptal edildiğini ve önümüzdeki yazın sonunda yapmayı planladıklarını açıkladılar.

5- EVE Fanfest (2 – 4 Nisan)

Reykjavik merkezli İzlandalı geliştirici CCP firması, EVE Fanfest’i Corona virüs salgını nedeniyle iptal edildiğini duyurdular.

6- TwitchCon Amsterdam (2 – 3 Mayıs)

Twitch 6 Mart’ta sosyal medya üzerinden bir paylaşım yaparak Amsterdam’da yapılacak olan etkinliğin iptal edildiğiniz ve bilet satın alanlara para iadesi yapılacağını açıkladı.

7- F8 Conference (5 – 6 Mayıs)

Facebook’un geliştiriciler için düzenleyeceği etkinliği, Facebook 27 Şubat’ta iptal ettiklerini açıkladı.

8- E3 (9 – 11 Haziran)

Etkinliği düzenlecek olan ESA etkinliğin aksamadığını ve zamanında yapacaklarını açıkladı. Ayrıca koronavirüs için bir takım önlemler alacaklarını da bildirdiler.

9- Gamescom (25 – 29 Ağustos)

Yapılan açıklama da Gamescom’un yapılacağı tarihte bir aksama olmadığını ve etkinliğin yapılacağı bilgisine yer verildi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Koronavirüs Oyun Sektörünü Etkiledi!