e
sv

Nintendo PlayStation 1 Milyon 820 Bin Liraya Satılıyor

264 Okunma — 08 Mart 2020 11:00
avatar

Oyun360

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Nintendo PlayStation Hakkında

30 yıl önce Nintendo ve Sony firmaları bir ortaklık sağlayarak Nintendo PlayStation’ı üretmişlerdi. Büyük bütçeli ve bir o kadar da önemli olan bu gelişme basında büyük yankı uyandırmıştı. Ancak istenilen bu özel üretim konsol projelerde kaldı ve hiçbir zaman satışa çıkamadı. Aradan geçen 30 yıla rağmen Nintendo PlayStation’ın prototibi 1 milyon 820 bin liraya kendisine alıcı buldu. Bu satış rakamı oyun dünyasında şimdiye kadar ki en yüksek bedel ödenen oyun öğesi ünvanını aldı.

Oyun konsolu denilince akla ilk gelen firmalar olan Nintendo ve Sony firmaları iş birliği yaparak Nintendo PlayStation’ın prototibini üretmişlerdi. Bu ürün sonrasında seri üretime geçerek oyun konsollarında devrim yaratması düşünülüyordu. Ancak seri üretime geçilemeyen konsol prototip olarak kalmıştı. Geçtiğimiz günlerde açık arttırma usulü satışa çıkacağı duyurulmuştu. Açık arttırma büyük ilgi gördü ve bir çok kişi teklif vermeye geldi. Kıyasıya süren rekabette Nintendo PlayStation 230.700 pound (1 milyon 820 bin TL) fiyat ile satıldı.

Sony ve Nintendo’nun 1991 yılında yapmış oldukları anlaşma ile ‘ultra nadir’ olarak değerlendirilen bu prototip, daha sonrasında iki firma arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle iptal olmuştu. Bu anlaşmazlık neticesinde Sony firması kendi yolunu çizerek 1994 yılında üretimi üstlenerek PlayStation ürünlerini piyasaya sumaya başladı. Tabiki 1991 yılındaki üretilen prototip de günümüze kadar bekleyince bir servet değerine ulaştı.

Oyun dünyasında satılan en pahalı tek oyun parçası oldu:

Yapılan açık arttırma sonucunda 230.700 pounda alacak olan kişi bunun yanında müzayedeyi yapan firmanında alacağı komisyonlarla birlikte 276,900 poun (2 milyon 190 bin TL) gibi uçuk bir fiyat ödemiş olacak. Bu da Nintendo PlayStation’ı şimdiye kadar ki en pahalı oyun ögesi olma durumuna taşıyor. Daha önce en pahalı satılan öge Super Mario Bros’un jelatinli versiyonuydu ve tamı tamına 100.150 dolara (610 bin TL) satılmıştı.

Piyasa da başka bulunmayan bu nadir ürünü Terry Diebold isimli bir oyuncu 2009 yılında yapılan bir açık arttırmada yanlışlıkla aldığını ve 75 dolar ödediğini belirtiyor. Bundan önce Norveçli birisi tarafından yapılan 1,2 milyon dolarlık teklifi geri çeviren Diebold aradan geçen 11 yıl sonra açık arttırma ile rekor fiyata satmayı başardı.

En güncel ücretsiz oyunlar için sitemizi takip etmeyi unutmayın! En güncel içeriklerden haberdar olmak için sitemizdeki bildirimleri aktif edebilirsiniz. Bu sayede en güncel içeriklerden anında haber olabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Nintendo PlayStation 1 Milyon 820 Bin Liraya Satılıyor